10 Bilisim STK aciklmasi: “Sosyal Medya bas Ustunde Tutulmalidir”

http://inetd.org.tr/duyurular/sosyal-medya-bas-ustunde-tutulmalidir/
http://www.alternatifbilisim.org/wiki/Sosyal_Medya_ve_Haklar%C4%B1m%C4%B1z

10 Bilişim  STK’Sın Sosyal Medya Kısıtlama çabaları hk açıklaması
” Sosyal Medya Baş Üstünde Tutulmalıdır! “
SOSYAL MEDYA VE HAKLARIMIZ
– Birleşmiş Milletler ve çeşitli uluslarası kuruluşlar  İnterneti İfade ve Basın Özgürlüğünün bir temel aracı olduğunu ilan etmiştir.  İnternet ve özellikle sosyal ve yeni medya bireyin gelişmesi, topluma katılması ve demokrasi için vazgeçilmez bir araçtır. Büyün dünyada geniş kitleler bilgiye erişim, saydamlık, yönetime katılma ve refahtan pay istemektedir.
– İfade, Basın, protesto ve mahremiyet özgürlüğü temel insan  hakkıdır. İfade özgürlüğü, çoğunluğa ters gelen, onları şok eden görüşlerin ileri sürülmesini de kapsar. Ancak, hakaret, nefret söylemi ve şiddete çağrı kapsam dışında kalabilir.
– Sosyal Medya günümüzde iletişim ve örgütlenme tarzlarını belli ölçülerde değiştirmiştir.  Sosyal ve Yeni Medya toplum için bir baş belası değil,   başüstünde tutulması gereken bir araçlar topluluğudur.
– Sosyal medya kullanımı yasadışı bir eylem olmayıp anayasal bir hak olan iletişim özgürlüğünün bir parçasıdır. Yasadışı eylem vatandaşların sosyal medya aracılığıyla iletişimine kulak kabartmaktır. Zira Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 22. maddesine göre “Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.”
– Gezi Parkı eylemleri göstermiştir ki sosyal medya vatandaşların hak arama çabalarına mükemmel şekilde destek olmaktadır. Bu destek asıl olarak vatandaş ve devlet arasındaki bilgi eşitsizliğini gidermek suretiyle gerçekleşmektedir. Basının tamamına yakınının görmezden gelen ve seslerini duyurmayan  ve yer yer açıkça yalan haber üretmesi karşısında sosyal medya vatandaşlar arası iletişimi sağlayarak gerçeklerin öğrenilmesinin yolunu açmıştır.
– Hakaret, nefret söylemi ve şiddete çağrı içermeyen hiçbir sosyal medya paylaşımı suç değildir. Buna bir gösteri duyurusu veya şiddete maruz kalmış insanların doktor/eczane gibi bilgi ihtiyaçlarını içeren paylaşımlar da dahildir.
– Vatandaşların kendi isimlerinden farklı isimlerle (nick) sosyal medyada faaliyet göstermeleri Internet’in en yaygın kurallarından biridir. Bu durum T.C. yasalarına göre de suç oluşturmaz.
– Sosyal medyada paylaşılan içeriği suç haline getirmenin, olumsuz düzenleme çabalarının ve kullanıcılara yönelik gözdağı operasyonlarının amacı, insanları oto-sansüre zorlamaktır. Oto-sansür, ifade, bilgi ve iletişim özgürlüğü ihlallerinin en korkuncudur ve demokratik bir hukuk devletinde otoritenin oto-sansür dayatması kabul edilemez. 

TEKNİK YÖNDEN…

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçları bilgiyi Internet üzerinde şifreleyerek gönderirler. Bu şifrelerin kırılması imkansıza yakın derecede zordur.  Şifreli iletişimin göstergesi tarayıcının adres çubuğunda bulunan küçük bir kilit işareti ve “https://” ibaresidir (“http://” yerine).
Bu sistemlerin içerdiği kullanıcı verilerini Internet üzerinde şifresiz görmek mümkün değildir. Ancak tüm veriler ABD’de bulunan ilgili şirketlerin kontrolundaki sunucularda toplanmaktadır. Bu  şirketler  tüm kullanıcı verilerini görebilirler ve başkalarıyla paylaşabilirler.
Devlet kaynaklarından ve çeşitli kaynaklardan anlaşıldığı kadarıyla  Facebook kullanıcı verilerini devletlerle paylaşmakta, Twitter ise veri paylaşımını şimdilik reddetmektedir.
Tüm dünyada Gmail ve Hotmail’ın geliştiricileri olan Google ve Microsoft şirketlerinin kullanıcı verilerini hükümetlerle paylaştığına dair genel bir kanı vardır.


Kamuoyuna ve ilgililere, aşağıda adları bulunan kuruluşlarca saygıyla duyurulur.   29 Haziran 2013

Alternatif Bilişim Derneği – https://alternatifbilisim.org
Bilgisayar Mühendisleri Odası – http://bmo.org.tr
Elektrik Mühendisleri Odası – http://emo.org.tr
İnternet Teknolojileri Derneği – http://inetd.org.tr
İnternet Yayıncıları Derneği – http://iyad.org.tr
Korsan Parti Hareketi – http://korsanparti.org/
Linux Kullanıcıları Derneği – http://lkd.org.tr
Pardus Kullanıcıları Derneği – http://pkd.org.tr
PHP Geliştiricileri Derneği – http://pgd.org.tr
Telekomcular Derneği – http://telekomculardernegi.org.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir