WikiLeaks’i savunmak basın ve ifade özgürlüğünü savunmaktır!

wikileaks.org internetin ortaya çıkardığı bir örgütlenme biçimidir. Wikileaks’i insanlığın daha fazla açıklık, bilgiye erişim, yönetime katılma talebi açısından değerlendirmek gerekir. WikiLeaks ve yöneticileri bazı hatalar yapmış olabilir; ama bu WikiLeaks’ın yaptıklarının her dünya yurttaşının bilme, öğrenme, saydamlık ve katılım talepleri yönünde olduğu çıplak gerçeğini değiştirmiyor. Devletlerin WikiLeaks ve ona hizmet veren firmalar üzerinde kurduğu baskının, gerçeği saklamak yönünde bir baskı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Wikileaks son dalga belgelerde, dünyanın saygın basın organları ile birlikte çalışmış, çok gizli ve/veya insan hayatını tehlikeye atacak bilgileri açıklamaktan sakınmıştır.

İfade Özgürlüğü ve Basın Özgürlüğü, insanlığın uzun çabalardan sonra demokrasi ve hukuk devleti için olmazsa olmaz koşullarıdan biridir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 17. maddesi Ifade Özgürlüğüne ayrılmıştır. İfade Özgürlüğü, aykırı, toplumun coğunluğu rahatsız eden fikirlerin oluşabilmesi ve açıkca ifade edilebilmesi için önemlidir. Demokrasinin ispatı muhalif seslerin olması ve sesini korkmadan söylebilmesidir. Bu açıdan, WikiLeaks gibi oluşumlara, farklı seslere hoş görü ile yaklaşmayı, birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu demokratik bir ülke olmak için ön koşuldur. Voltaire^in yaptığı gibi, bir demokrat fikirlerine katılmasa bile onun fikirlerini ifade etmesi için ciddi çaba harcaması gerekir. Şiddet, ırkçılık gibi istisnaları vardır.

Uluslararası sivil toplum örgütü Avaaz.org, Wikileaks’i savunan bir imza kampanyası başlatmıştır. Altta Avaaz’ın cağrısının çevirisini bulacaksınız. Wikileaks’e mütevazı da olsa maddi katkı vermek isteyenler, paypal benzeri Xipwire (https://xipwire.com ), sosyal mikro ödeme webi Flattr /http://flattr.com ) yoluyla bunu yapabilirler.

Avaaz.org’un Çağrısı:
Sevgili arkadaşlar,

WikiLeaks, hiçbir yasayı ihlal etmemiş de olsa, ürpertici bir sindirme kampanyası ile karşı karşıyadır. Basın ve demokratik özgürlüğe karşı bu saldırı için acilen kamu oyundan kitlesel bir tepkiye ihtiyaç vardır. Haydi bu hafta 1 milyon sese ulaşalım ve ABD gazetelerinde tam sayfa ilanlar verelim.

WikiLeaks karşı yapılan bu büyük yıldırma kampanyası Dünyanın her yerinde özgür düşünce ve basın savunucuları arasında bir ürperti yaratıyor.

Hukukçular WikiLeaks’in büyük olasılıkla hiçbir yasayı ihlal etmediğini söylüyorlar. Gene de üst düzey ABD’li siyasetçiler onu bir terör örgütü olarak adlandırdılar. Daha da vahimi WikiLeaks kadrosunu katletme çağrısı yapan yorumcular bile oldu. Organizasyon büyük bir devlet ve şirket saldırısı altında. Ancak WikiLeaks sadece bir ihbarcı tarafından sağlanan bilgileri yayınlıyor. Ve bunları dünyanın önde gelen saygın gazeteleri (NYT, Guardian, Spiegel vs) ile süzgeçten geçirdikten sonra yayınlıyor.

WikiLeaks’e karşı bu müthiş gözdağı ve yargı dışı yıldırma kampanyası demokrasiye bir saldırıdır. Acilen basın ve ifade özgürlüğü için halkın kitlesel tepkisine ihtiyacımız vardır. Lütfen aşağıdaki dilekçeyi imzalayın ve bu epostayı herkese gönderin. 1 milyonu aşan imza ile bu hafta ABD gazetelerinde tam sayfa ilanlar verelim.

http://www.avaaz.org/en/wikileaks_petition/?vl

WikiLeaks tek başına hareket etmiyor. Dünyanın önde gelen saygın gazeteleri ile (New York Times, The Guardian, Der Spiegel, vb) birlikte 250.000 ABD diplomatik mesajını gözden geçiriyor ve yayınlamanı sorumsuz davranmak anlamına geldiği çok sayıda mesajı ortadan kaldırıyor. Şu ana kadar da sadece 800 mesaj yayınlanmıştır. Geçtiğimiz WikiLeaks yayınları, hükümet destekli işkenceyi, Irak ve Afganistan’da masum sivillerin öldürülmesini ve kurumsal yolsuzlukları gözler önüne serdi.

ABD hükümeti şu anda, yeni mesajların yayınlanmasını durdurmak için tüm yasal yolları denemektedir. Ancak demokratik ülkelerde yasalar basın ve ifade özgürlüğünü korurlar. Bu özgürlüklerin korunması ABD ve diğer hükümetlerin hoşuna gitmeyebilir. İşte tam bu nedendendir ki bu yasalara sahip olmamız çok önemlidir.

Makul insanlar WikiLeaks ve önde gelen gazetelerin yayınları konusunda değişik fikirlere sahip olabilirler. Acaba kamunun görmemesi gereken bazı bilgiler açığa mı çıkıyor? Acaba bunlar diplomatik gizliliği zayıflatıyor mu? Acaba bu iyi bir şey mi? Acaba Wikileaks kurucusu Julian Assange bir kahraman mı bir yoksa kötü adam mı? Ama bunların hiçbiri, hükümetler ve büyük şirketler tarafından, yasal bir medyanın sindirilmesi ve susturulması için gerekçe olamaz. Bu vahşi kampanyayı durdurmak için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://www.avaaz.org/en/wikileaks_petition/?vl

Hiç merak ettiniz mi ki medya bir konuda nadiren sahne arkasında neler olup bitenleri verir. Tam hikayeyi nadiren alırsınız. Neden acaba? Çünkü bilirler ki bunu yaptıklarında hükümetlerin tepkisi şiddetli ve vahşice olabilir. İşte şimdi bu olmaktadır. Artık sıra, halkın ifade özgürlüğü ve özgür basın için demokratik haklarını korumasına gelmiştir. Şimdiye kadar bizim için bundan daha hayati bir zaman olmadı

ümidederek,

Ricken, Emma, Alex, Alice, Maria Paz ve Avaaz takımın geri kalanı.

KAYNAKLAR:

Hukuk uzmanları WikiLeaks için korkulacak bir şey yok diyor (ABC)

http://www.abc.net.au/worldtoday/content/2010/s3086781.htm

ABD kongresinin önde gelen üyesi WikiLeaks terörist bir grup diyor

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1333879/WikiLeaks-terrorists-says-leading-US-congressman-Peter-King.html

Siber gerillalar ABD’ye yardımcı olabilir (Financial Times)

http://www.ft.com/cms/s/0/d3dd7c40-ff15-11df-956b-00144feab49a.html

Amazon siyasi baskı altında WikiLeaks’i bıraktı (Yahoo)

http://news.yahoo.com/s/afp/20101201/tc_afp/usdiplomacyinternetwikileakscongressamazon

“WikiLeaks’in hacktivists tarafından öcü alınıyor” (PC World)

http://www.pcworld.com/businesscenter/article/212701/operation_payback_wikileaks_avenged_by_hacktivists.html

ABD hükümeti WikiLeaks’i engelleyerek internet üzerindeki gerçek kontrolünü gösteriyor (Tippett.org).

http://www.tippett.org/2010/12/us-gov-shows-true-control-over-internet-with-wikileaks-containment/

Mike Huckabee, ABD büyükelçiliği mesajlarını açıklayan suçlu idam edilmeli diyor (The Guardian).

http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/01/us-embassy-cables-executed-mike-huckabee

Mastercard ve Visa’dan sonrasıra kimde? (Christian Science Monitor)

http://www.csmonitor.com/Innovation/Horizons/2010/1207/WikiLeaks-ditched-by-MasterCard-Visa.-Who-s-next

Assange, Interpol tarafından prezervatifsiz seks yaptığı için aranıyor (Slatest).

http://slatest.slate.com/id/2276690/

Avaaz topluluğunu destekleyin. Biz tamamen bağışlarla yaşıyoruz. Hiç bir şekilde hükümetlerden veya şirketlerden bağış almayız. Burada küçük bir bağış, bu işe gönlünü vermiş ekibimize uzun bir yol sağlar.
————————————————
Avaaz.org, Dünya halklarının görüş ve değerlerinin küresel kararlarda etkin olması için çalışan 6.4 milyon kişinin küresel kampanya ağıdır. (“Avaaz” bir çok dilde ses ya da şarkı anlamına gelir.) Avaaz, dünyanın her tarafında her milletten üyelere sahiptir. Ekibimiz 4 kıtada 13 ülkeye yayılmıştır ve 14 dilde hizmet vermektedir. Burada Avaaz tarafından yürütülen büyük kampanyalardan bazıları hakkında bilgi edinin, ya da Facebook veya Twitter bizi izleyin.