GNU Kurucusu Stallman 3. defa Türkiye’de!

Richard M. Stallman (RMS) özgür yazılım hareketinin başlatıcısı, gurusu ve halen hareketin köşe taşlarından biridir. RMS 26 Şubatta İstanbul’da Yeditepe Üniversitesinde, 27 Şubat’da ise Ankara’da Baro Konferans salonunda konuşacak. Her ciddi bilişimciyi, ve her entellektüeli Stallman’ı dinlemeye çağırıyoruz.

Stallman’ı ilk olarak Açık Sistem Kullanıcıları Derneği olarak 1999 mayısında Açık Sistem’99 kapsamında Türkiye’ye çağırdık. (Açık Sistem Kullanıcıları Derneği, 2000 yılında “En Büyük Açık Sistem İnternetdir” söylemiyle İnternet Teknolojileri Derneği – INETD adını aldı.)
RMS stanbul dışında Ankara’da Bilkent Üniversitesinde bir konuşma yaptı. O zaman İzmir’i de ziyaret etti ama konuşma yapmamıştı. Daha sonra 2004′de Bilgi Üniversitesinde “Open Days/Özgür Yazılım Günleri” kapsamında gelmiş, Dolapdere yerleşkesinde bir konuşma yapmıştı.

İstanbul Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu’nun konuğu olarak Türkiye’ye gelen Stallman, 26 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 14:30′da İstanbul’da bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi‘nde (BİLMÖK) “Yazılım Patentlerinin Tehlikesi” konulu bir konuşmada, yazılım patentlerinin yazılım geliştirilmesini nasıl engellediğini anlatacak.

27 Şubat 2011 Pazar günü saat 13:00′te ise LKD, EMO Ankara Şubesi, INETD ve Ankara Barosu Bilişim Kurulu’nun düzenlediği etkinlikte Ankara Barosu Eğitim Merkezi‘nde “Özgür Yazılım ve Özgürlüğünüz” konulu bir konuşma yapacak. Konuşmada, özgür yazılım hareketine katılmanın bilgisayar kullanıcılarının kendi bilişimlerini kontrol etmelerine olanak sağladığı vurgulayacak. Genelde, Linux çekirdeği ile kullanılan GNU işletim sisteminin bu özgürlükleri nasıl erişilebilir kıldığı anlatacak.

GNU projesin başlattığı özgür yazılım hareketi, İnternetin gelişmesi ile pek çok yansıması olmuştur. En başta Özgür yazılımlarla internet arasında sarmal, karşılıklı birbirini besleyen bir ilişki söz konusudur. Özgür yazılımın bugünkü konumuna gelmesinde internetin rolü tartışılmaz; internet sayesinde gelişiyor. Öte yandan, internet sunucularının çok önemli bir kısmı özgür yazılımlar üzerine çalışıyor; örneğin dünya weblerinin sadece %21 özgür olmayan yazılımlar üzerinde çalışıyor. Özgür yazılım, Açık Erişim, Açık İçerik, Açık Ders Malzemeleri, Creative Commons, Açık Donanım, Wikipedia gibi per çok projeye ilham kaynağı olmuştur. Yazılım, her türlü “akıllı” aracın önemli bir bileşeni olduğu için yazılım politikaları ve ülkelerin özgür yazılıma karşı tavırları önemli bir entellektüel ve siyasal konu haline almıştır.

RMS Konuşmalarında bir miktar özgür yazılımın tarihçesinden bahseder. Ortaya çıkan özgür işletim sistemin çok önemli kısmı GNU ürünü olduğu için işletim sisteminin GNU/Linux olarak adlandırılmasında ısrarcıdır. Konuşmasınının eğlenceli boyutları da vardır; genelde bir flüt gösterisiyle bitirir.

Her iki konuşma sırasında da simültane çeviri yapılacak.

Stallman, 1990′ların ortasından beri zamanının önemli bir kısmını özgür yazılımın etik ideallerinin ve yazılım patentleri karşıtı kampanyasının yayılmasına harcıyor. Öncesinde Emacs, GNU Derleyici Seçkisi (GCC), GNU Sembolik Hata Ayıklayıcısı (GDB) ve özgür işletim sistemlerinin daha birçok temel aracını yazmıştı. En yaygın kullanılan özgür yazılım lisansı olan Genel Kamu Lisansı’nın (GPL) da yazarı.

26-27 Şubat 2011 tarihlerinde başka randevunuz olmasın.