Epnext.com

Türkiye’de “internet” dediğimizde, Prof. Dr. Oğuz Manas, Prof. Dr. Ethem Derman, Prof. Dr. Mehmet Ufuk Çağlayan ve Doç. Dr. Attila Özgit ile birlikte ismi anılan, hatta “İnternet’in Babası” lakabı ile tanınan Doç. Dr. Mustafa Akgül vefat etti.

1980’li yıllarda, Ege Üniversitesi’nde Türkiye’nin internet ile tanışması için patika yolu açmış Prof. Dr. Oğuz Manas hocanın ardından, ‘İNTERNET ÇETESİ’ olarak adlandırılan dörtlü içerisinde yer alarak, Türkiye’deki ilk internet bağlantısının ardından, yaptığı çalışmalar ve farkındalık çalışmaları ile Türkiye’de internetin kullanımının yaygınlaştırılması konusunda yaptığı çalışmalar ile “Internet’in Babası” lakabı almış olan Doç. Dr. Mustafa Akgül, akşam saatlerinde hayata gözlerini kapattı. Bundan 3 hafta önce 22 Kasım 2017’de İnternetin Dedesi olarak anılan, Prof. Dr. Oğuz Manas da hayata gözlerini yummuştu.

Doç. Dr. Mustafa Akgül Kimdir?

1970 ODTÜ İnşaat Mühendisliği, 1974 ODTÜ Matematik/Yöneylem mezunu olan Mustafa AKGÜL, 1981 yılında Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapmış ve 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, ve TOBB Sektör Kurulu üyeliği ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerini de yerine getirmiştir. İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim, ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer almıştır. Akgül, ilk basılı Türkçe İnternet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarı.

Kaynak:https://epnext.com/turk-internetinin-babasi-vefat-etti/