Avaaz.org – Uluslarası Kitlesel İnternet Örgüt

“Avazı çıkmak” az kullanılan Türkçe bir ifade ve avaz bir çok dilde “ses” demek. Dünya ölçüsünde, hepimizi ilgilendiren, insanlığı ilgilendiren konularda sesini çıkarmak, gürültü etmek, kamuoyu oluşturmak, yönetimlere baskı yapmak üzere oluşturulmuş, esas olarak internet üzerinde çalışan sivil bir gönüllü kuruluşu.

1997′de Res Publica ve Moveon.org tarafından ABD’de kurulmuş bir “örgüt”. Bu gün 6 şehirde ofisi var: Rio de Janeiro, Cenevre, New York, Londra, ve Washington DC. 5,5 milyon üyesi var. 70 milyon “eylem” yapılmış: e-posta, fax, telefon, mektup gönderilmesi gibi. Çekirdek kadroda, Kanada, İngiltere, ABD, Irak, İspanya, Belçika, Fransa, Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, İsviçre’dan insanlar var.

Küresel ısınma gibi küresel sorunlar yanında, Kanada’da basın özgürlüğü, Brezilya ve Güney Afrika’da rüşvete karşı düzenleme, Arjantinde buzulları koruma, İtalyada basın özgürlüğünü savunma gibi konulara da el atan ve önemli başarılar elde eden bir örgüt. AB’de GDO’ya karşı 1 miyon imza toplayarak Komisyonun konuya eğilmesini sağladı. Almanya’da AIDS gibi hastalıklar için bütçe kısıntısını önledi. Pakistana yardım örgütledi. İran’da Sakine’nin recm ve idam davasında Türk basınından çok önce Türk Hükümetini İran Hükümetine baskı yapmaya yönelik kampanya başlatmıştı.

Avaaz.org’un son başarılarını http://www.avaaz.org/en/global_victory_report/?vl bağlantısından okuyabilirsiniz.

Avaaz internetin ortaya çıkardığı bir sosyal ağ. Her sorumlu, çağdaş dünya yurttaşını, her netdaşı, Avaaz’a destek olmaya çağırıyorum. Kimbilir, belki tüm dünyada çığ gibi büyüyen internet yasaklarına karşı Avaaz’la birlikte bir kampanya başlatırız.